RS400 wins Ullswater Ulltimate

 

After a second at the penultimate Great British Sailing Challenge qualifier (Bala), Chris Pickles sailing with Matt Sharman went one better to take the inaugural Ullswater Ultimate, the last GBSC qualifier to determine the invited sailors for next months Final in Rutland. The diverse fleet experienced some challenging sailing at times, with gusty winds.

Ullswater Ultimate

Ullswater Yacht Club

 

Results are final as of 15:12 on August 18, 2019

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 34, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Great Lakes R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st RS400 1283 Chris PICKLES Matt SHARMAN Bassenthwaite 953 1.0 3.0 2.0 (4.0) 3.0 4.0 17.0 13.0
2nd RS400 1351 Richard GREEN Bradley GREEN Yorkshire Dales Sailing Club 953 2.0 2.0 4.0 (11.0) 5.0 3.0 27.0 16.0
3rd Musto Skiff 526 Jono SHELLEY   Ullswater Yacht Club 846 5.5 1.0 (35.0 DNS) 1.0 9.0 1.0 52.5 17.5
4th Flying 15 3537 Dave GILES Sue GILES Ullswater Yacht Club 1020 4.0 4.0 3.0 6.0 4.0 (35.0 DNS) 56.0 21.0
5th Musto Skiff 481 Josh MORAN   Ullswater Yacht Club 846 (10.0) 5.0 6.0 3.0 2.0 7.0 33.0 23.0
6th Challenger 270 Graham HALL   Rutland Sailing Club 1162 3.0 7.0 (8.0) 5.0 7.0 2.0 32.0 24.0
7th 3000 3506 Tim WHITEHEAD Joe PESTER Ullswater yacht club 1085 13.0 14.0 (16.0) 2.0 1.0 10.0 56.0 40.0
8th RS100 8.4 523 Greg BOOTH   Port Dinorwic 1004 (19.0) 13.0 11.0 7.0 6.0 5.0 61.0 42.0
9th Flying 15 3891 David SYKES Julie SYKES Ullswater Yacht Club 1020 7.0 6.0 5.0 8.0 20.0 (35.0 DNS) 81.0 46.0
10th Challenger 281 Jack ALDERDICE   Rutland 1162 5.5 11.0 9.0 (35.0 RET) 10.0 15.0 85.5 50.5
11th Fireball 14844 Kath BROATCH Joy JAMES Port Dinorwic 944 12.0 8.0 7.0 12.0 (22.0) 12.0 73.0 51.0
12th RS100 8.4 503 Nick HEATHER   SWSC / RWYC 1004 (24.0) 12.0 10.0 14.0 14.0 6.0 80.0 56.0
13th RS200 1068 Martin SMITH Barbara SMITH Delph sc 1049 11.0 9.0 14.0 (35.0 DNF) 16.0 9.0 94.0 59.0
14th RS200 922 Tom BURKE Alfie COGGER Coniston 1049 17.0 (23.0) 19.0 9.0 12.0 8.0 88.0 65.0
15th Enterprise 22901 Paul YOUNG James GUY. Midland Sailing Club 1151 (18.0) 17.0 12.0 16.0 11.0 14.0 88.0 70.0
16th RS100 8.4 147 Aidan SKINNER   Port Dinorwic SC 1004 (23.0) 20.0 21.0 14.0 8.0 13.0 99.0 76.0
17th RS200 1076 Ethan DAWSON James ABBATT Bassenthwaite Sailing Club 1049 15.5 18.0 (35.0 DNS) 10.0 15.0 18.5 112.0 77.0
18th Laser 109064 Phil NOAK   Ullswater Yacht Club 1099 15.5 (22.0) 15.0 17.0 17.0 17.0 103.5 81.5
19th RS100 8.4 441 John RICHARDSON   Royal Windermere Yacht Club 1004 (35.0 DNF) 25.0 18.0 14.0 13.0 16.0 121.0 86.0
20th RS800 1115 Stuart KEEGAN Sophie JOHNSTON DRSC 799 (35.0 DNS) 24.0 13.0 18.0 21.0 11.0 122.0 87.0
21st 49er 343 Matty LYONS James LYONS Ullswater Yacht Club 697 9.0 10.0 1.0 (35.0 DNS) 35.0 DNS 35.0 DNS 125.0 90.0
22nd RS100 8.4 526 Mostyn EVANS   Mounts Bay sailing Club 1004 21.0 26.0 (35.0 DNF) 20.0 19.0 18.5 139.5 104.5
23rd 2000 2659 Stephen POTTER Kathryn POTTER Ullswater Yacht Club 1100 27.0 21.0 23.0 21.0 18.0 (35.0 DNS) 145.0 110.0
24th Solo 5723 Alan BISHOP   Girton Sailing Club 1152 8.0 15.0 (35.0 DNS) 35.0 DNS 35.0 DNS 35.0 DNS 163.0 128.0
25th Laser Vago XD 113 Ben SHELLEY Jamie SHELLEY Largs Sailing Club 1071 22.0 16.0 20.0 (35.0 DNS) 35.0 DNS 35.0 DNS 163.0 128.0
26th Supernova 1130 Ed JOHNSON   Girton Sailing Club 1077 20.0 27.0 17.0 (35.0 DNS) 35.0 DNS 35.0 DNS 169.0 134.0
27th J24 4254 Terry TINN Pierre LABAT Ullswater Yacht Club 935 (35.0 DNS) 35.0 DNS 35.0 DNS 23.0 23.0 20.0 171.0 136.0
28th RS400 719 Anthony BLEASDALE Michael FORSTER Girton Sailing Club 953 (35.0 DNS) 35.0 DNF 35.0 DNS 22.0 24.0 21.0 172.0 137.0
29th Flying 15 3946 Chris MORAN Martin SYKES Ullswater Yacht Club 1020 14.0 19.0 (35.0 DNF) 35.0 DNS 35.0 DNS 35.0 DNS 173.0 138.0
30th Musto Skiff 432 Edmund CLARKE   Ullswater Yacht Club 846 (35.0 DNS) 28.0 35.0 DNF 19.0 35.0 DNF 35.0 DNS 187.0 152.0
31st CANOE INTERNATIONAL AC 283 John ROBSON   Ullswater Yacht Club 844 26.0 29.0 (35.0 DNS) 35.0 DNS 35.0 DNS 35.0 DNS 195.0 160.0
32nd RS400 505 Richard BRAMELD Todd BRAMELD Welton 953 (35.0 DNS) 35.0 DNS 22.0 35.0 DNF 35.0 DNS 35.0 DNS 197.0 162.0
33rd KITE 4 Brian MORETON Mike Smith / Bill Bell Ullswater Yacht Club 1138 25.0 (35.0 DNS) 35.0 DNS 35.0 DNS 35.0 DNS 35.0 DNS 200.0 165.0
34th Musto Skiff 448 Callum FINDLAY   Ullswater Yacht Club 846 (35.0 DNF) 35.0 DNF 35.0 DNF 35.0 DNF 35.0 DNS 35.0 DNS 210.0 175.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Great Lakes Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 1283 Chris PICKLES Matt SHARMAN Bassenthwaite 953 26.21 2 0.41.28 1.0
2 RS400 1351 Richard GREEN Bradley GREEN Yorkshire Dales Sailing Club 953 26.33 2 0.41.47 2.0
3 Challenger 270 Graham HALL   Rutland Sailing Club 1162 32.56 2 0.42.31 3.0
4 Flying 15 3537 Dave GILES Sue GILES Ullswater Yacht Club 1020 29.23 2 0.43.13 4.0
5 Musto Skiff 526 Jono SHELLEY   Ullswater Yacht Club 846 24.47 2 0.43.57 5.5
5 Challenger 281 Jack ALDERDICE   Rutland 1162 34.03 2 0.43.57 5.5
7 Flying 15 3891 David SYKES Julie SYKES Ullswater Yacht Club 1020 29.57 2 0.44.03 7.0
8 Solo 5723 Alan BISHOP   Girton Sailing Club 1152 33.53 2 0.44.07 8.0
9 49er 343 Matty LYONS James LYONS Ullswater Yacht Club 697 30.49 3 0.44.13 9.0
10 Musto Skiff 481 Josh MORAN   Ullswater Yacht Club 846 25.11 2 0.44.39 10.0
11 RS200 1068 Martin SMITH Barbara SMITH Delph sc 1049 31.16 2 0.44.43 11.0
12 Fireball 14844 Kath BROATCH Joy JAMES Port Dinorwic 944 28.43 2 0.45.38 12.0
13 3000 3506 Tim WHITEHEAD Joe PESTER Ullswater yacht club 1085 33.39 2 0.46.31 13.0
14 Flying 15 3946 Chris MORAN Martin SYKES Ullswater Yacht Club 1020 31.49 2 0.46.47 14.0
15 RS200 1076 Ethan DAWSON James ABBATT Bassenthwaite Sailing Club 1049 32.52 2 0.47.00 15.5
15 Laser 109064 Phil NOAK   Ullswater Yacht Club 1099 34.26 2 0.47.00 15.5
17 RS200 922 Tom BURKE Alfie COGGER Coniston 1049 33.00 2 0.47.11 17.0
18 Enterprise 22901 Paul YOUNG James GUY. Midland Sailing Club 1151 36.50 2 0.48.00 18.0
19 RS100 8.4 523 Greg BOOTH   Port Dinorwic 1004 32.18 2 0.48.15 19.0
20 Supernova 1130 Ed JOHNSON   Girton Sailing Club 1077 35.23 2 0.49.17 20.0
21 RS100 8.4 526 Mostyn EVANS   Mounts Bay sailing Club 1004 33.49 2 0.50.31 21.0
22 Laser Vago XD 113 Ben SHELLEY Jamie SHELLEY Largs Sailing Club 1071 36.55 2 0.51.42 22.0
23 RS100 8.4 147 Aidan SKINNER   Port Dinorwic SC 1004 34.55 2 0.52.10 23.0
24 RS100 8.4 503 Nick HEATHER   SWSC / RWYC 1004 34.57 2 0.52.13 24.0
25 KITE 4 Brian MORETON Mike Smith / Bill Bell Ullswater Yacht Club 1138 40.43 2 0.53.40 25.0
26 CANOE INTERNATIONAL AC 283 John ROBSON   Ullswater Yacht Club 844 31.51 2 0.56.36 26.0
27 2000 2659 Stephen POTTER Kathryn POTTER Ullswater Yacht Club 1100 23.50 1 1.05.00 27.0
28 RS100 8.4 441 John RICHARDSON   Royal Windermere Yacht Club 1004 DNF     35.0
28 RS800 1115 Stuart KEEGAN Sophie JOHNSTON DRSC 799 DNS     35.0
28 J24 4254 Terry TINN Pierre LABAT Ullswater Yacht Club 935 DNS     35.0
28 RS400 719 Anthony BLEASDALE Michael FORSTER Girton Sailing Club 953 DNS     35.0
28 Musto Skiff 432 Edmund CLARKE   Ullswater Yacht Club 846 DNS     35.0
28 RS400 505 Richard BRAMELD Todd BRAMELD Welton 953 DNS     35.0
28 Musto Skiff 448 Callum FINDLAY   Ullswater Yacht Club 846 DNF     35.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Great Lakes Elapsed Laps Corrected Points
1 Musto Skiff 526 Jono SHELLEY   Ullswater Yacht Club 846 33.01 3 0.39.02 1.0
2 RS400 1351 Richard GREEN Bradley GREEN Yorkshire Dales Sailing Club 953 37.35 3 0.39.26 2.0
3 RS400 1283 Chris PICKLES Matt SHARMAN Bassenthwaite 953 37.46 3 0.39.38 3.0
4 Flying 15 3537 Dave GILES Sue GILES Ullswater Yacht Club 1020 27.43 2 0.40.46 4.0
5 Musto Skiff 481 Josh MORAN   Ullswater Yacht Club 846 35.11 3 0.41.35 5.0
6 Flying 15 3891 David SYKES Julie SYKES Ullswater Yacht Club 1020 28.20 2 0.41.40 6.0
7 Challenger 270 Graham HALL   Rutland Sailing Club 1162 32.40 2 0.42.10 7.0
8 Fireball 14844 Kath BROATCH Joy JAMES Port Dinorwic 944 27.02 2 0.42.57 8.0
9 RS200 1068 Martin SMITH Barbara SMITH Delph sc 1049 30.20 2 0.43.22 9.0
10 49er 343 Matty LYONS James LYONS Ullswater Yacht Club 697 30.31 3 0.43.47 10.0
11 Challenger 281 Jack ALDERDICE   Rutland 1162 33.56 2 0.43.48 11.0
12 RS100 8.4 503 Nick HEATHER   SWSC / RWYC 1004 29.30 2 0.44.04 12.0
13 RS100 8.4 523 Greg BOOTH   Port Dinorwic 1004 29.38 2 0.44.16 13.0
14 3000 3506 Tim WHITEHEAD Joe PESTER Ullswater yacht club 1085 32.11 2 0.44.30 14.0
15 Solo 5723 Alan BISHOP   Girton Sailing Club 1152 34.18 2 0.44.40 15.0
16 Laser Vago XD 113 Ben SHELLEY Jamie SHELLEY Largs Sailing Club 1071 32.06 2 0.44.57 16.0
17 Enterprise 22901 Paul YOUNG James GUY. Midland Sailing Club 1151 34.38 2 0.45.08 17.0
18 RS200 1076 Ethan DAWSON James ABBATT Bassenthwaite Sailing Club 1049 32.26 2 0.46.23 18.0
19 Flying 15 3946 Chris MORAN Martin SYKES Ullswater Yacht Club 1020 31.37 2 0.46.30 19.0
20 RS100 8.4 147 Aidan SKINNER   Port Dinorwic SC 1004 32.03 2 0.47.53 20.0
21 2000 2659 Stephen POTTER Kathryn POTTER Ullswater Yacht Club 1100 36.00 2 0.49.05 21.0
22 Laser 109064 Phil NOAK   Ullswater Yacht Club 1099 36.34 2 0.49.55 22.0
23 RS200 922 Tom BURKE Alfie COGGER Coniston 1049 35.09 2 0.50.16 23.0
24 RS800 1115 Stuart KEEGAN Sophie JOHNSTON DRSC 799 26.50 2 0.50.23 24.0
25 RS100 8.4 441 John RICHARDSON   Royal Windermere Yacht Club 1004 33.51 2 0.50.34 25.0
26 RS100 8.4 526 Mostyn EVANS   Mounts Bay sailing Club 1004 35.41 2 0.53.19 26.0
27 Supernova 1130 Ed JOHNSON   Girton Sailing Club 1077 38.18 2 0.53.21 27.0
28 Musto Skiff 432 Edmund CLARKE   Ullswater Yacht Club 846 33.09 2 0.58.47 28.0
29 CANOE INTERNATIONAL AC 283 John ROBSON   Ullswater Yacht Club 844 33.47 2 1.00.02 29.0
30 J24 4254 Terry TINN Pierre LABAT Ullswater Yacht Club 935 DNS     35.0
30 RS400 719 Anthony BLEASDALE Michael FORSTER Girton Sailing Club 953 DNF     35.0
30 RS400 505 Richard BRAMELD Todd BRAMELD Welton 953 DNS     35.0
30 KITE 4 Brian MORETON Mike Smith / Bill Bell Ullswater Yacht Club 1138 DNS     35.0
30 Musto Skiff 448 Callum FINDLAY   Ullswater Yacht Club 846 DNF 2   35.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Great Lakes Elapsed Laps Corrected Points
1 49er 343 Matty LYONS James LYONS Ullswater Yacht Club 697 41.55 4 1.00.08 1.0
2 RS400 1283 Chris PICKLES Matt SHARMAN Bassenthwaite 953 45.59 3 1.04.20 2.0
3 Flying 15 3537 Dave GILES Sue GILES Ullswater Yacht Club 1020 49.50 3 1.05.08 3.0
4 RS400 1351 Richard GREEN Bradley GREEN Yorkshire Dales Sailing Club 953 46.34 3 1.05.09 4.0
5 Flying 15 3891 David SYKES Julie SYKES Ullswater Yacht Club 1020 51.10 3 1.06.53 5.0
6 Musto Skiff 481 Josh MORAN   Ullswater Yacht Club 846 42.45 3 1.07.23 6.0
7 Fireball 14844 Kath BROATCH Joy JAMES Port Dinorwic 944 48.19 3 1.08.15 7.0
8 Challenger 270 Graham HALL   Rutland Sailing Club 1162 40.32 2 1.09.46 8.0
9 Challenger 281 Jack ALDERDICE   Rutland 1162 40.45 2 1.10.08 9.0
10 RS100 8.4 503 Nick HEATHER   SWSC / RWYC 1004 53.15 3 1.10.43 10.0
11 RS100 8.4 523 Greg BOOTH   Port Dinorwic 1004 53.33 3 1.11.07 11.0
12 Enterprise 22901 Paul YOUNG James GUY. Midland Sailing Club 1151 40.57 2 1.11.09 12.0
13 RS800 1115 Stuart KEEGAN Sophie JOHNSTON DRSC 799 42.55 3 1.11.37 13.0
14 RS200 1068 Martin SMITH Barbara SMITH Delph sc 1049 56.27 3 1.11.45 14.0
15 Laser 109064 Phil NOAK   Ullswater Yacht Club 1099 41.31 2 1.15.33 15.0
16 3000 3506 Tim WHITEHEAD Joe PESTER Ullswater yacht club 1085 41.03 2 1.15.40 16.0
17 Supernova 1130 Ed JOHNSON   Girton Sailing Club 1077 41.12 2 1.16.31 17.0
18 RS100 8.4 441 John RICHARDSON   Royal Windermere Yacht Club 1004 38.34 2 1.16.50 18.0
19 RS200 922 Tom BURKE Alfie COGGER Coniston 1049 40.38 2 1.17.28 19.0
20 Laser Vago XD 113 Ben SHELLEY Jamie SHELLEY Largs Sailing Club 1071 41.32 2 1.17.34 20.0
21 RS100 8.4 147 Aidan SKINNER   Port Dinorwic SC 1004 40.20 2 1.20.21 21.0
22 RS400 505 Richard BRAMELD Todd BRAMELD Welton 953 58.08 3 1.21.20 22.0
23 2000 2659 Stephen POTTER Kathryn POTTER Ullswater Yacht Club 1100 47.54 2 1.27.05 23.0
24 Musto Skiff 526 Jono SHELLEY   Ullswater Yacht Club 846 DNS     35.0
24 RS200 1076 Ethan DAWSON James ABBATT Bassenthwaite Sailing Club 1049 DNS     35.0
24 RS100 8.4 526 Mostyn EVANS   Mounts Bay sailing Club 1004 DNF     35.0
24 Solo 5723 Alan BISHOP   Girton Sailing Club 1152 DNS     35.0
24 J24 4254 Terry TINN Pierre LABAT Ullswater Yacht Club 935 DNS     35.0
24 RS400 719 Anthony BLEASDALE Michael FORSTER Girton Sailing Club 953 DNS     35.0
24 Flying 15 3946 Chris MORAN Martin SYKES Ullswater Yacht Club 1020 DNF     35.0
24 Musto Skiff 432 Edmund CLARKE   Ullswater Yacht Club 846 DNF     35.0
24 CANOE INTERNATIONAL AC 283 John ROBSON   Ullswater Yacht Club 844 DNS     35.0
24 KITE 4 Brian MORETON Mike Smith / Bill Bell Ullswater Yacht Club 1138 DNS     35.0
24 Musto Skiff 448 Callum FINDLAY   Ullswater Yacht Club 846 DNF     35.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Great Lakes Elapsed Laps Corrected Points
1 Musto Skiff 526 Jono SHELLEY   Ullswater Yacht Club 846 34.19 3 0.40.34 1.0
2 3000 3506 Tim WHITEHEAD Joe PESTER Ullswater yacht club 1085 30.51 2 0.42.39 2.0
3 Musto Skiff 481 Josh MORAN   Ullswater Yacht Club 846 36.22 3 0.42.59 3.0
4 RS400 1283 Chris PICKLES Matt SHARMAN Bassenthwaite 953 41.44 3 0.43.47 4.0
5 Challenger 270 Graham HALL   Rutland Sailing Club 1162 34.04 2 0.43.59 5.0
6 Flying 15 3537 Dave GILES Sue GILES Ullswater Yacht Club 1020 29.59 2 0.44.06 6.0
7 RS100 8.4 523 Greg BOOTH   Port Dinorwic 1004 30.52 2 0.46.07 7.0
8 Flying 15 3891 David SYKES Julie SYKES Ullswater Yacht Club 1020 31.58 2 0.47.01 8.0
9 RS200 922 Tom BURKE Alfie COGGER Coniston 1049 33.02 2 0.47.14 9.0
10 RS200 1076 Ethan DAWSON James ABBATT Bassenthwaite Sailing Club 1049 33.03 2 0.47.16 10.0
11 RS400 1351 Richard GREEN Bradley GREEN Yorkshire Dales Sailing Club 953 30.05 2 0.47.21 11.0
12 Fireball 14844 Kath BROATCH Joy JAMES Port Dinorwic 944 29.52 2 0.47.27 12.0
13 RS100 8.4 503 Nick HEATHER   SWSC / RWYC 1004 32.02 2 0.47.52 14.0
13 RS100 8.4 147 Aidan SKINNER   Port Dinorwic SC 1004 32.02 2 0.47.52 14.0
13 RS100 8.4 441 John RICHARDSON   Royal Windermere Yacht Club 1004 32.02 2 0.47.52 14.0
16 Enterprise 22901 Paul YOUNG James GUY. Midland Sailing Club 1151 36.53 2 0.48.04 16.0
17 Laser 109064 Phil NOAK   Ullswater Yacht Club 1099 36.01 2 0.49.09 17.0
18 RS800 1115 Stuart KEEGAN Sophie JOHNSTON DRSC 799 40.08 3 0.50.14 18.0
19 Musto Skiff 432 Edmund CLARKE   Ullswater Yacht Club 846 28.48 2 0.51.04 19.0
20 RS100 8.4 526 Mostyn EVANS   Mounts Bay sailing Club 1004 34.26 2 0.51.27 20.0
21 2000 2659 Stephen POTTER Kathryn POTTER Ullswater Yacht Club 1100 39.10 2 0.53.25 21.0
22 RS400 719 Anthony BLEASDALE Michael FORSTER Girton Sailing Club 953 43.00 2 1.07.41 22.0
23 J24 4254 Terry TINN Pierre LABAT Ullswater Yacht Club 935 27.52 1 1.29.25 23.0
24 Challenger 281 Jack ALDERDICE   Rutland 1162 RET 2   35.0
24 RS200 1068 Martin SMITH Barbara SMITH Delph sc 1049 DNF     35.0
24 49er 343 Matty LYONS James LYONS Ullswater Yacht Club 697 DNS     35.0
24 Solo 5723 Alan BISHOP   Girton Sailing Club 1152 DNS     35.0
24 Laser Vago XD 113 Ben SHELLEY Jamie SHELLEY Largs Sailing Club 1071 DNS     35.0
24 Supernova 1130 Ed JOHNSON   Girton Sailing Club 1077 DNS     35.0
24 Flying 15 3946 Chris MORAN Martin SYKES Ullswater Yacht Club 1020 DNS     35.0
24 CANOE INTERNATIONAL AC 283 John ROBSON   Ullswater Yacht Club 844 DNS     35.0
24 RS400 505 Richard BRAMELD Todd BRAMELD Welton 953 DNF     35.0
24 KITE 4 Brian MORETON Mike Smith / Bill Bell Ullswater Yacht Club 1138 DNS     35.0
24 Musto Skiff 448 Callum FINDLAY   Ullswater Yacht Club 846 DNF     35.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Great Lakes Elapsed Laps Corrected Points
1 3000 3506 Tim WHITEHEAD Joe PESTER Ullswater yacht club 1085 28.54 2 0.39.57 1.0
2 Musto Skiff 481 Josh MORAN   Ullswater Yacht Club 846 34.23 3 0.40.39 2.0
3 RS400 1283 Chris PICKLES Matt SHARMAN Bassenthwaite 953 39.17 3 0.41.13 3.0
4 Flying 15 3537 Dave GILES Sue GILES Ullswater Yacht Club 1020 28.31 2 0.41.56 4.0
5 RS400 1351 Richard GREEN Bradley GREEN Yorkshire Dales Sailing Club 953 40.22 3 0.42.21 5.0
6 RS100 8.4 523 Greg BOOTH   Port Dinorwic 1004 28.39 2 0.42.48 6.0
7 Challenger 270 Graham HALL   Rutland Sailing Club 1162 33.32 2 0.43.17 7.0
8 RS100 8.4 147 Aidan SKINNER   Port Dinorwic SC 1004 29.40 2 0.44.19 8.0
9 Musto Skiff 526 Jono SHELLEY   Ullswater Yacht Club 846 37.53 3 0.44.47 9.0
10 Challenger 281 Jack ALDERDICE   Rutland 1162 34.50 2 0.44.58 10.0
11 Enterprise 22901 Paul YOUNG James GUY. Midland Sailing Club 1151 34.47 2 0.45.20 11.0
12 RS200 922 Tom BURKE Alfie COGGER Coniston 1049 32.09 2 0.45.58 12.0
13 RS100 8.4 441 John RICHARDSON   Royal Windermere Yacht Club 1004 30.50 2 0.46.04 13.0
14 RS100 8.4 503 Nick HEATHER   SWSC / RWYC 1004 30.59 2 0.46.17 14.0
15 RS200 1076 Ethan DAWSON James ABBATT Bassenthwaite Sailing Club 1049 32.59 2 0.47.10 15.0
16 RS200 1068 Martin SMITH Barbara SMITH Delph sc 1049 34.12 2 0.48.54 16.0
17 Laser 109064 Phil NOAK   Ullswater Yacht Club 1099 36.15 2 0.49.29 17.0
18 2000 2659 Stephen POTTER Kathryn POTTER Ullswater Yacht Club 1100 36.38 2 0.49.57 18.0
19 RS100 8.4 526 Mostyn EVANS   Mounts Bay sailing Club 1004 35.06 2 0.52.26 19.0
20 Flying 15 3891 David SYKES Julie SYKES Ullswater Yacht Club 1020 36.15 2 0.53.19 20.0
21 RS800 1115 Stuart KEEGAN Sophie JOHNSTON DRSC 799 43.08 3 0.53.59 21.0
22 Fireball 14844 Kath BROATCH Joy JAMES Port Dinorwic 944 36.06 2 0.57.22 22.0
23 J24 4254 Terry TINN Pierre LABAT Ullswater Yacht Club 935 37.53 2 1.00.47 23.0
24 RS400 719 Anthony BLEASDALE Michael FORSTER Girton Sailing Club 953 40.41 2 1.04.02 24.0
25 49er 343 Matty LYONS James LYONS Ullswater Yacht Club 697 DNS     35.0
25 Solo 5723 Alan BISHOP   Girton Sailing Club 1152 DNS     35.0
25 Laser Vago XD 113 Ben SHELLEY Jamie SHELLEY Largs Sailing Club 1071 DNS     35.0
25 Supernova 1130 Ed JOHNSON   Girton Sailing Club 1077 DNS     35.0
25 Flying 15 3946 Chris MORAN Martin SYKES Ullswater Yacht Club 1020 DNS     35.0
25 Musto Skiff 432 Edmund CLARKE   Ullswater Yacht Club 846 DNF     35.0
25 CANOE INTERNATIONAL AC 283 John ROBSON   Ullswater Yacht Club 844 DNS     35.0
25 RS400 505 Richard BRAMELD Todd BRAMELD Welton 953 DNS     35.0
25 KITE 4 Brian MORETON Mike Smith / Bill Bell Ullswater Yacht Club 1138 DNS     35.0
25 Musto Skiff 448 Callum FINDLAY   Ullswater Yacht Club 846 DNS     35.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club Great Lakes Elapsed Laps Corrected Points
1 Musto Skiff 526 Jono SHELLEY   Ullswater Yacht Club 846 46.54 3 0.55.26 1.0
2 Challenger 270 Graham HALL   Rutland Sailing Club 1162 44.36 2 0.57.34 2.0
3 RS400 1351 Richard GREEN Bradley GREEN Yorkshire Dales Sailing Club 953 55.19 3 0.58.03 3.0
4 RS400 1283 Chris PICKLES Matt SHARMAN Bassenthwaite 953 55.25 3 0.58.09 4.0
5 RS100 8.4 523 Greg BOOTH   Port Dinorwic 1004 39.02 2 0.58.19 5.0
6 RS100 8.4 503 Nick HEATHER   SWSC / RWYC 1004 39.21 2 0.58.47 6.0
7 Musto Skiff 481 Josh MORAN   Ullswater Yacht Club 846 50.00 3 0.59.06 7.0
8 RS200 922 Tom BURKE Alfie COGGER Coniston 1049 41.28 2 0.59.18 8.0
9 RS200 1068 Martin SMITH Barbara SMITH Delph sc 1049 41.35 2 0.59.28 9.0
10 3000 3506 Tim WHITEHEAD Joe PESTER Ullswater yacht club 1085 43.04 2 0.59.32 10.0
11 RS800 1115 Stuart KEEGAN Sophie JOHNSTON DRSC 799 47.42 3 0.59.42 11.0
12 Fireball 14844 Kath BROATCH Joy JAMES Port Dinorwic 944 56.41 3 1.00.03 12.0
13 RS100 8.4 147 Aidan SKINNER   Port Dinorwic SC 1004 40.14 2 1.00.07 13.0
14 Enterprise 22901 Paul YOUNG James GUY. Midland Sailing Club 1151 46.22 2 1.00.26 14.0
15 Challenger 281 Jack ALDERDICE   Rutland 1162 47.24 2 1.01.11 15.0
16 RS100 8.4 441 John RICHARDSON   Royal Windermere Yacht Club 1004 42.35 2 1.03.37 16.0
17 Laser 109064 Phil NOAK   Ullswater Yacht Club 1099 46.46 2 1.03.50 17.0
18 RS200 1076 Ethan DAWSON James ABBATT Bassenthwaite Sailing Club 1049 44.41 2 1.03.54 18.5
18 RS100 8.4 526 Mostyn EVANS   Mounts Bay sailing Club 1004 42.46 2 1.03.54 18.5
20 J24 4254 Terry TINN Pierre LABAT Ullswater Yacht Club 935 46.18 2 1.14.17 20.0
21 RS400 719 Anthony BLEASDALE Michael FORSTER Girton Sailing Club 953 1.00.07 2 1.34.37 21.0
22 Flying 15 3537 Dave GILES Sue GILES Ullswater Yacht Club 1020 DNS     35.0
22 Flying 15 3891 David SYKES Julie SYKES Ullswater Yacht Club 1020 DNS     35.0
22 49er 343 Matty LYONS James LYONS Ullswater Yacht Club 697 DNS     35.0
22 2000 2659 Stephen POTTER Kathryn POTTER Ullswater Yacht Club 1100 DNS     35.0
22 Solo 5723 Alan BISHOP   Girton Sailing Club 1152 DNS     35.0
22 Laser Vago XD 113 Ben SHELLEY Jamie SHELLEY Largs Sailing Club 1071 DNS     35.0
22 Supernova 1130 Ed JOHNSON   Girton Sailing Club 1077 DNS     35.0
22 Flying 15 3946 Chris MORAN Martin SYKES Ullswater Yacht Club 1020 DNS     35.0
22 Musto Skiff 432 Edmund CLARKE   Ullswater Yacht Club 846 DNS     35.0
22 CANOE INTERNATIONAL AC 283 John ROBSON   Ullswater Yacht Club 844 DNS     35.0
22 RS400 505 Richard BRAMELD Todd BRAMELD Welton 953 DNS     35.0
22 KITE 4 Brian MORETON Mike Smith / Bill Bell Ullswater Yacht Club 1138 DNS     35.0
22 Musto Skiff 448 Callum FINDLAY   Ullswater Yacht Club 846 DNS     35.0

 

 

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com

 

18/8/2019 17:17

 

Photo © Tim Olin

Enter Now >>>>

Tracking

2019 GBSC

Draycote Dash17/18 November 2018
Datchet Flyer8/9 December 2018
Brass Monkey27 December 2018
Tiger Trophy2/3 February 2019
Oxford Blue16 February 2019
King George Gallop16/17 March 2019
Weston Grand Slam20/21 April 2019
Derwent Dambuster11/12 May 2019
Wilsonian River Challenge1/2 June 2019
Bala Long Distance22/23 June 2019
Fastnet Fling8/10 Aug 2019
Ullswater Ultimate17/18 Aug 2019
  
Final (Rutland)28/29 Sep 2019

Register

For all the latest news sign up here with your email address:

About

The Great British Sailing Challenge is a series of handicap racing events that take place throughout the year, and it's open to pretty much any sail-powered craft. The Challenge will involve events throughout the whole year, with the target of around 100 boats taking part in each event on larger waters, and running events close to capacity on smaller lakes and reservoirs. Competing sailors will earn ranking points from each event they compete in, with the top 100 sailors invited to a winner-takes-all-final in Autumn 2019 to award the best sailors of the year. The series is managed by SailRacer.